Gemi Ambar Mühür Açma, Mühürleme Sörvey Hizmetleri

Dış ticaret işlemlerinde ambarlara yerleştirilen yüklerin miktarının, geminin seyri sırasında herhangi bir şekilde değişmemesi gerekir. Yüklenen malların varış limanında boşaltma işlemleri sırasında yüklerde herhangi bir eksiklik görülürse, bu durum taraflar arasında anlaşmazlık konusu olabilir. Böyle bir istenmeyen durum ile karşılaşmamak için genelde ambar kapaklarının ve manhole kapaklarının mühürlenmesi yoluna gidilmektedir. Bu şekilde yüklenen malların miktarı güvence altına alınmış olmaktadır...

DAHA FAZLA BİLGİ

Gemi Ambar Mühür Açma, Mühürleme Sörvey Hizmetleri

Dış ticaret işlemlerinde ambarlara yerleştirilen yüklerin miktarının, geminin seyri sırasında herhangi bir şekilde değişmemesi gerekir. Yüklenen malların varış limanında boşaltma işlemleri sırasında yüklerde herhangi bir eksiklik görülürse, bu durum taraflar arasında anlaşmazlık konusu olabilir. Böyle bir istenmeyen durum ile karşılaşmamak için genelde ambar kapaklarının ve manhole kapaklarının mühürlenmesi yoluna gidilmektedir. Bu şekilde yüklenen malların miktarı güvence altına alınmış olmaktadır.


Uygulamada mühürleme ve mühürlerin sökülme işlemlerinin de uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları tarafından gözlemlenmesi talep edilmektedir. Dış ticaret işleminin tarafları olan alıcı firma veya satıcı firma tarafından, hatta bazı durumlarda gemi sahipleri tarafından böyle bir talep yapılabilir.

Mühürleme ve mühür sökme işlemlerinin gözetimi sadece ambar kapakları veya manhole kapakları için değil, tanklar ve konteynerler için de yapılmaktadır. Bütün bu sayılan işlemler denetçiler gözetiminde yapılmakta ve tutanak ile tespit edilmektedir. Gözetim kuruluşları uluslararası alanda tarafsız ve bağımsız hizmet verdikleri için düzenlenen tutanaklar ve raporlar dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır.

Diğer gözetim hizmetlerinde olduğu gibi mühürleme ve mühür sökme işlemlerinin de bir denetçi gözetiminde yapılması, taraflara malların güvenli ve eksiksiz bir şekilde taşındığının garantisini vermiş olmaktadır. Sigorta şirketleri ve P&I klüpleri (protaction and indemnity klüpleri), yani koruma ve tazmin klüpleri de taşınan malların güvenliği açısından ve ileride beklenmedik tartışmaların yaşanmaması bakımından bu hizmetleri talep etmektedir.

Genel olarak yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra gemi ambarları mühürlenir ve mühürlerin adedi ve vurulduğu yerler tutanağa kaydedilir. Konteyner taşımacılığında ise nakliye firması konteyneri yük sahibine teslim eder ve yükleme işlemlerine eşlik etmez. Konteyner yüklendikten sonra mühürlenir ve limana mühürlü olarak getirilip gemiye yüklenir. Bu durumda da taşıma firması konişmentoda yazılı ayrıntıları kontrol etmez ve sorumluluk üstlenmez.

Ancak ne şekilde olursa olsun ambarların veya konteynerlerin mühürlenmesi, içindeki yüklerin eksiksiz olduğunun bir kanıtı olarak kabul edilir.

Bilgi edinmek ve diğer talepleriniz için iletişime geçin.

İletişim

VTS Denizcilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi

H. İsmail Çakmak İş Merkezi Kat 7 Daire 25 İçmeler Mahallesi Altunay Sokak No 33 Tuzla / İstanbul


© Copyright 2023 - VTS Shipping

Powered by Zenith Digital